Lekka nadwaga - jak się odchudzić?

Witam, mam 19 lat, 163cm wzrostu i ważę ponad 70 kg :( Czuję się okropnie zmęczona i często mam ochotę na jedzenie, niekoniecznie są to słodycze. Teraz przechodzę ciężki okres, mam bardzo dużo stresu. kończę szkołę, zdaję maturę i egzamin zawodowy. Bardzo dużo teraz mam obowiązków i stresuje mnie fakt, że muszę wybrać odpowiedni kierunek studiów. Nigdy wcześniej się nie odchudzałam. Nie piję, nie palę i w mojej rodzinie nikt nie cierpiał na otyłość. Leczę się na trądzik i zażywam antykoncepcję. Wstydzę się swojego ciała i zawsze wieczorami mam wyrzuty sumienia, że tyle w ciągu dnia zjadłam. Trudno wyciągnąć mnie na jakiekolwiek ćwiczenia, po prostu jestem leniwa. Byłabym wdzięczna za poradę. Pozdrawiam.

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 26,31, co wskazuje na występowanie nadwagi. Powinnaś podjąć próby odchudzania, szczególnie teraz, gdy jesteś młoda, a nadmiar kilogramów nie jest bardzo duży. W tym celu powinnaś przestrzegać odpowiedniej i zbilansowanej diety oraz mimo niechęci, zacząć się ruszać. Sport nie tylko pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale jest także świetnym rozwiązaniem odreagowania stresu. Dlatego zachęcam do podjęcia aktywności fizycznej - np. aerobic, taniec, sztuki walki, bieganie. Najlepiej jeśli będą to zajęcia grupowe, gdyż wtedy wymagana jest regularność.

Stosowana przez Ciebie dieta powinna być oparta o zasady zdrowego żywienia. Postaraj się wyeliminować ze swojego menu słodycze, cukier, ciasta, ciasteczka, słodkie napoje gazowane, żywność typu fast-food (m.in. hamburgery, frytki, pizza, kebab, zapiekanki, hot-dogi), przekąski typu chipsy, paluszki, krakersy, słone orzeszki, tłuste potrawy, żywność smażoną, słodkie desery mleczne, jogurty smakowe, tłuste sery twarogowe i żółte, płatki kukurydziane i inne słodzone.

Postaraj się zastąpić białe pieczywo na pełnoziarniste, razowe, żytnie lub graham.
Odstaw produkty z białej, pszennej mąki i zastąp je ich odpowiednikami z mąki razowej lub żytniej (np. biały makaron zamień na pełnoziarnisty, drobne kasze na grube - gryczaną, jęczmienną; płatki kukurydziane i inne ze słodkimi dodatkami wymień na płatki owsiane/jęczmienne/żytnie). Spożywaj dziki lub brązowy ryż, zamiast białego.
Wybieraj naturalne i chude produkty mleczne - sery twarogowe, jogurty naturalne, kefiry naturalne, maślanki itp.
Z mięs i węlin polecane są chude gatunki np. drób bez skóry, cielęcina, chuda wołowina.
Nie zapominaj o rybach, szczególnie morskich, które powinny znaleźć się w Twoim menu ok 2 razy w tygodniu.
Spożywaj dużo warzyw, najlepiej surowych i 1-2 porcje owoców dziennie.
Do sałatek używaj oliwy z oliwek/oleju rzepakowego w niewielkich ilościach.

Zrezygnuj ze smażenia, a potrawy przyrządzaj za pomocą gotowania, gotowania na parze lub pieczenia pod przykryciem. Postaraj się także jeść regularnie ok 4-5 posiłków dziennie, bez pojadania między nimi. Zawsze spożywaj śniadanie przed wyjściem z domu, a kolację ok 3-4 godziny przed snem.
Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, w tym celu pij wodę mineralną niegazowaną, napary herbat, słabą kawę z mlekiem. Wszystkie napoje powinny być bez cukru.

Pozdrawiam