Lekka nadwaga - jak się odchudzić?

Witam, mam 19 lat, 163cm wzrostu i ważę ponad 70 kg :( Czuję się okropnie zmęczona i często mam ochotę na jedzenie, niekoniecznie są to słodycze. Teraz przechodzę ciężki okres, mam bardzo dużo stresu. kończę szkołę, zdaję maturę i egzamin zawodowy. Bardzo dużo teraz mam obowiązków i stresuje mnie fakt, że muszę wybrać odpowiedni kierunek studiów. Nigdy wcześniej się nie odchudzałam. Nie piję, nie palę i w mojej rodzinie nikt nie cierpiał na otyłość. Leczę się na trądzik i zażywam antykoncepcję. Wstydzę się swojego ciała i zawsze wieczorami mam wyrzuty sumienia, że tyle w ciągu dnia zjadłam. Trudno wyciągnąć mnie na jakiekolwiek ćwiczenia, po prostu jestem leniwa. Byłabym wdzięczna za poradę. Pozdrawiam.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Błędy w dietach odchudzających

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa
67 poziom zaufania

Twoje BMI wynosi 26,31, co wskazuje na występowanie nadwagi. Powinnaś podjąć próby odchudzania, szczególnie teraz, gdy jesteś młoda, a nadmiar kilogramów nie jest bardzo duży. W tym celu powinnaś przestrzegać odpowiedniej i zbilansowanej diety oraz mimo niechęci, zacząć się ruszać. Sport nie tylko pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale jest także świetnym rozwiązaniem odreagowania stresu. Dlatego zachęcam do podjęcia aktywności fizycznej - np. aerobic, taniec, sztuki walki, bieganie. Najlepiej jeśli będą to zajęcia grupowe, gdyż wtedy wymagana jest regularność.

Stosowana przez Ciebie dieta powinna być oparta o zasady zdrowego żywienia. Postaraj się wyeliminować ze swojego menu słodycze, cukier, ciasta, ciasteczka, słodkie napoje gazowane, żywność typu fast-food (m.in. hamburgery, frytki, pizza, kebab, zapiekanki, hot-dogi), przekąski typu chipsy, paluszki, krakersy, słone orzeszki, tłuste potrawy, żywność smażoną, słodkie desery mleczne, jogurty smakowe, tłuste sery twarogowe i żółte, płatki kukurydziane i inne słodzone.

Postaraj się zastąpić białe pieczywo na pełnoziarniste, razowe, żytnie lub graham.
Odstaw produkty z białej, pszennej mąki i zastąp je ich odpowiednikami z mąki razowej lub żytniej (np. biały makaron zamień na pełnoziarnisty, drobne kasze na grube - gryczaną, jęczmienną; płatki kukurydziane i inne ze słodkimi dodatkami wymień na płatki owsiane/jęczmienne/żytnie). Spożywaj dziki lub brązowy ryż, zamiast białego.
Wybieraj naturalne i chude produkty mleczne - sery twarogowe, jogurty naturalne, kefiry naturalne, maślanki itp.
Z mięs i węlin polecane są chude gatunki np. drób bez skóry, cielęcina, chuda wołowina.
Nie zapominaj o rybach, szczególnie morskich, które powinny znaleźć się w Twoim menu ok 2 razy w tygodniu.
Spożywaj dużo warzyw, najlepiej surowych i 1-2 porcje owoców dziennie.
Do sałatek używaj oliwy z oliwek/oleju rzepakowego w niewielkich ilościach.

Zrezygnuj ze smażenia, a potrawy przyrządzaj za pomocą gotowania, gotowania na parze lub pieczenia pod przykryciem. Postaraj się także jeść regularnie ok 4-5 posiłków dziennie, bez pojadania między nimi. Zawsze spożywaj śniadanie przed wyjściem z domu, a kolację ok 3-4 godziny przed snem.
Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, w tym celu pij wodę mineralną niegazowaną, napary herbat, słabą kawę z mlekiem. Wszystkie napoje powinny być bez cukru.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty