Lordoza szyjna: jak leczyć zniesienie lordozy szyjnej?

Dzień dobry, nie dawno lekarz zdiagnozował u mnie lordozę szyjną. Nie wiem tak naprawdę czym to w ogóle jest. Jak powstaje lordoza szyjna? Czy dolegliwość tę można usunąć? Czy to schorzenie, które leczy się operacyjnie? A może wystarczy rehabilitacja, aby wszystko było w porządku? Nigdy nie skarżyłem się na problemy z kręgosłupem, ale niedawno problem się nasilił. W pierwszej chwili myślałem, że za problem odpowiada bark, bo przy unoszeniu ramienia i ćwiczeniach na siłowni, bark strasznie mi dokuczał. Po badaniach i rezonansie barku okazało się, że problem tkwi w lordozie szyjnej. Czy zniesienie lordozy szyjnej jest niebezpieczne i czy można to leczyć? Skąd to się w ogóle wzięło? Nie miałem nigdy żadnego wypadku poważniejszego, jestem aktywny sportowo, więc dziwi mnie taka diagnoza. Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Lordoza szyjna to fizjologiczne wygięcie do przodu kręgosłupa w jego odcinku szyjnym. Zniesienie lordozy oznacza "wyprostowanie" tego wygięcia. Zaburza to prawidłowy rozkład sił działających na kręgosłup, sprzyjając tym samym między innymi powstawaniu zmian zwyrodnieniowych.
Leczenie obejmuje przede wszystkim rehabilitację. Polecamy zabiegi takie jak masaże odcinka szyjnego, laser czy ultradźwięki. Ponadto codzienne powinna Pani ćwiczyć 3 razy dziennie. Odpowiednie ćwiczenia pokaże Pani każdy, dobry rehabilitant.