Mam na jawie zwidy przed oczami - co je powoduje?

Witam! Od jakiego miesiąca mam podobne problemy polegające na tym, iż przed moimi oczami pojawiają się przeróżne zjawiska, w tym i postacie :( Wiem, że nie ja jedna mam z tym problem, natomiast większość styka się z tym podczas snu bądź przed nim czy też zaraz po przebudzeniu się, a mnie to spotyka w ciągu dnia i to w różnych miejscach. Na przykład, całkiem niedawno, siedząc w pomieszczeniu, po swojej prawej stronie ujrzałam dużą czarną postać, była dosyć rozmazana, więc nie jestem w stanie szczegółowo jej opisać. Innym razem, będąc na ulicy, w oczach mignął mi jakiś robak, który (jak mi się zdawało) wleciał mi pod kołnierz za kurtkę. Zdawało mi się, że nawet go poczułam, więc spanikowana zaczęłam się biegiem rozbierać na ulicy. Mijający mnie przechodnie gapili się na mnie jak na osobę obłąkaną. Oczywiście okazało się, że nic tam nie było.

Niekiedy, rozmawiając z kimś, na suficie bądź na ścianie widzę jakieś latające punkty. Zamykam wtedy oczy i gdy je otwieram, tego już nie ma. Coraz częściej też, patrząc w jakikolwiek tekst, czy to w książce czy na komputerze, zaczynam widzieć w trójwymiarze. Często też widuje pająki wychodzące spod mebli i pełzające po podłodze bądź ścianach (być może dlatego, że naprawdę bardzo się ich boję). Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłam, nie noszę okularów, mam dobry wzrok, więc zaczynam się bać. Boję się również moich reakcji na to i tego, że w końcu może się coś stać. Nie wiem jak sobie z tym radzić i z czego może to wynikać, więc bardzo proszę o pomoc.

Pytanie zadane 15-02-2011r. o 16:27
lek. Agnieszka Jamroży porady udziela lek. Agnieszka Jamroży

psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Porada eksperta

Witam serdecznie!

Trudno jest postawić rozpoznanie jedynie na podstawie krótkiego opisu, dlatego powinna Pani skorzystać z konsultacji psychiatry. Halucynacje wzrokowe są dość niepokojącym objawem, wymagającym diagnozy. Mogą one występować np. w niektórych postaciach padaczki, w przebiegu uzależnienia od alkoholu, leków uspokajających lub innych substancji psychoaktywnych, zmianach organicznych (związanych z uszkodzeniem tkanki mózgowej), krótkotrwałe zaburzenia psychotyczne mogą występować też u osób z zaburzoną osobowością. Iluzje wzrokowe (zniekształcone postrzeganie realnie istniejących przedmiotów) mogą towarzyszyć zaburzeniom lękowym.

Z pozdrowieniami

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Mój mąż ma zwidy, że ktoś go śledzi

Mój mąż ma zwidy, że ktoś go śledzi lub chowa się w domu! Czy to załamanie nerwowe?...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Dziwny stan - nie wiem jak to nazwać

18 lat, mężczyzna. Witam, mam 18 lat, miewam czasami bardzo dziwne stany, nie mam pojęcia,...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Co oznacza pojęcie "zaburzenia psychotyczne"?

Moja młodsza o 4 lata siostra zachowuje się inaczej, niż zwykle - ma urojenia, omamy, to wszystko...

mgr Magdalena Pikulska Porady udziela mgr Magdalena Pikulska psycholog, pracuje w Gabinecie Psychologicznym w Krakowie.
Czy to są... głosy?

Dzień dobry. Leczę się przeciwpsychotycznie od kilku miesięcy. Zauważyłem, że dzieje się coś...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Boję się siedzieć w domu - jak sobie poradzić?

Witam, mam na imię Karolina, mam 17 lat i boję się w nocy siedzieć we własnym domu i pokoju...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Co to są omamy hipnagogiczne?

Co powoduje ten stan? Czy stężenie dopaminy ma związek z powstawaniem tych omamów -...

lek. Anna Tomczuk-Ismer Porady udziela lek. Anna Tomczuk-Ismer lekarz w Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie.
Zaburzenia świadomości - jak wyglądają?

Jak wygladają zaburzenia świadomości ? Proszę opisać, bo chciałabym wiedzieć czy mi to dolega....

mgr Magdalena Brudzyńska Porady udziela mgr Magdalena Brudzyńska psycholog, autorka wielu publikacji poświęconych psychologii.
Zaburzenia świadomości - pilnie proszę o pomoc

Witam. Chciałabym poradzić się w dość dziwnej dla mnie sprawie. Otóż od jakiegoś czasu...

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij