Możliwość zajścia w ciążę po odstawieniu środków antykoncepcyjnych

Witam! Przez ok. pół roku brałam NuvaRing, później przez kolejne pół roku Cilest. Z ostatniego opakowania Cilestu wybrałam tylko 4 tabletki, przerwałam i po 3 dniach dostałam okres. Po 26 dniach znów dostałam okres. Dzień po okresie uprawiałam seks bez zabezpieczenia i partner skończył we mnie. Teraz (tydzień po) mam nabrzmiały brzuch i troszkę mnie chwilami pobolewa (lub sobie wmawiam). Nie wspomnę o przezroczystej, płynnej, bezwonnej wydzielinie, która leje się ze mnie strumieniami, jak nigdy dotąd. Czy to jest jakieś zapalenie czy regulują mi się hormony? Chyba, że wskazuje to na ciążę, ale po tygodniu to chyba jeszcze nic nie powinno wskazywać... Choć nie wiem. Targają mną wątpliwości, a do lekarza dopiero za tydzień. Już sama nie wiem, proszę o podpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Na początku chciałbym zaznaczyć, iż każdy stosunek bez zabezpieczenia niesie za sobą możliwość zajścia w ciążę. Dodatkowo czynnikiem pogarszającym rokowanie jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych w niedawnej przeszłości. Występuje wtedy efekt zwiększonej szansy na zapłodnienie, a w szczególności na ciążę bliźniaczą. Jednak w Pani przypadku najprawdopodobniej objawy jakie Pani zgłasza związane są z owulacją. Często tak bywa, że to właśnie jajeczkowanie prowadzi do występowania różnego typu objawów u kobiet. Nadmiar wydzieliny z pochwy oraz dolegliwości bólowe mogą świadczyć o np. stanie zapalnym dróg rodnych. Aby wyjaśnić przyczynę dolegliwości należy udać się na wizytę do ginekologa. To, co Pani opisuje, wskazuje raczej na możliwość infekcji. Proszę tego nie lekceważyć, bo infekcje dróg rodnych nieleczone mogą mieć w przyszłości negatywne skutki (np. kłopoty z zajściem w ciążę).