Niedobór żelaza a wypadanie włosów

Witam! Mam problem z wypadaniem włosów. Zauważyłem u siebie ostatnio przerzedzenie włosów na głowie, co najwidoczniej objawia się na czubku głowy. Mam 27 lat, więc jest na to jeszcze znacznie za wcześnie, szczególnie że wszyscy w mojej rodzinie mają mocne i gęste włosy. W życiu nie mam raczej znacznie podwyższonego poziomu stresu i odżywiam się dosyć dobrze - w fast foodach nie jadam. To co pewnie jest istotne, to fakt, że mam bardzo niski poziom żelaza we krwi - 20 przy normie (o ile się prawidłowo orientuję) - od lekarza dostałem tabletki doustne z żelazem, które mają mi pomóc z tym problemem. Podejrzewam, że tak niski poziom żelaza może być przyczyną wypadania włosów. Główne pytanie jest następujące - czy jeżeli doprowadzę wyniki żelaza do odpowiedniego poziomu, to przerzedzone włosy odrosną?

Witam! Jak Pan sam podejrzewa, a Pański lekarz to rozpoznał, niedobór żelaza w Pańskiej sytuacji może powodować wypadanie włosów. Po wyrównaniu niedoboru tego pierwiastka włosy powinny odrosnąć i ogólnie ich struktura powinna się poprawić. Przy stwierdzonym niedoborze żelaza warto wykonać również morfologię krwi, aby ocenić czy nie doszło do niedokrwistości z niedoboru żelaza. Warto dodać, że w przypadku ewentualnego braku poprawy po wyrównaniu niedoboru żelaza należy zastanowić się nad niedoborem innych pierwiastków oraz witamin, gdyż w przypadku przyczyn niedoborowych wynikających z nieprawidłowego odżywiania, problem może dotyczyć wielu pierwiastków i witamin, których podaż odbywa się wraz z pokarmem. Oprócz tego w przypadku niepowodzenia leczenia warto uwzględnić inne przyczyny jak np. niedoczynność tarczycy i oznaczyć TSH. Proponuję pozostać pod opieką lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie!