Niedoczynność tarczycy, wynik bHCG i badań hormonalnych a ciąża

Mam 26 lat od 2 miesiecy lecze sie na niedoczynność tarczycy podejrzewałam ze zaszłam w ciąże 2 miesiace temu poroniłam ciążę biochemiczną -przez tarczyce prawdopodobnie,dzisiaj zrobilam badania ale czekam jeszcze na wizyte u lekarza boje sie ze znowu poronie czy moje wyniki są poprawne? 23 października ostatnia miesiaczka, bhcg 834,8 mlU/ml, progesteron 41,15 nmol/l; Tsh 1,36 ; Ft3 6,09; Ft4 22,72

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Istnieje pewna trudność w interpretacji tych wyników ze względy na brak wiedzy co do tego kiedy wykonywane były badania dt. progesteronu oraz tego jakie jednostki były przyporządkowane dla fT3 i fT4. Norma dla progesteronu u kobiety ciężarnej w przedziale 9-16 tydzień to 50-130 nmol/l . W fazie lutealnej - czyli tej po owulacji norma jest niższa i wynosi 15.0-57.0 nmol/l . TSH jest prawidłowe, fT3 oraz fT4 najprawdopodobniej także są prawidłowe jeżeli wyrażone były w pmol/l. Beta hCH wskazuje na ciążę, choć nie powinno się określać tego po jednym wyniku a raczej po jego progresji.