Nudności po każdym posiłku i odbijanie

Witam! Od kilku miesięcy cierpię na Nudności (bez wymiotów) praktycznie po każdym posiłku. Czasami objawiają się chwilę po spożyciu a czasami po kilku godzinach, następnie mam po jakimś czasie 'odbijanie' i nudności ustają. Najlepiej czuję się na czczo. Gastrologia *stwierdzenie luźnego zwieracza przełyku*, stolec normalny. Czasami jest tępy ból pod lewym żebrem, ale Internista kazał się tym nie martwić. Zgagi jako tako nie mam. No i jestem spokojny niczym się nie stresuję.

Renata GrzechociĹska

Witam.
W związku ze stwierdzonymi zmianami w napięciu zwieracza przełyku powinna Pani udać się do gastrologa.
Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę kierować się zaleceniami lekarza prowadzącego, lekarz ma najlepszy obraz kliniczny. Aczkolwiek jeżeli nudności nie przechodzą proszę udać się ponownie do lekarza.

Małgorzata Panek

Przytoczone przez Pana wyniki badań wskazują na refluks żołądkowo-przełykowy. Brak zgagi świadczy o tym, że zarzucana treść jest prawdopodobnie niekwaśna, co jest związane ze zbyt luźnym dolnym zwieraczem przełyku. Na to wskazywałyby np. odbijania w pozycji leżącej czy też po pokarmach tłustych czy alkoholu.
Zachowawczo zaleca się przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej, aby zapobiec zniszczeniu śluzówki przełyku w wyniku zarzucania treści żołądkowej.
Jeśli natomiast objawy są uciążliwe, a leczenie farmakologiczne nieskuteczne, można rozważyć leczenie operacyjne - tzw. fundoplikację.
Zalecana jest wizyta u gastrologa oraz ustalenie dalszego leczenia i okresowych kontroli.
Pozdrawiam