Ostre bóle brzucha i biegunka - co się dzieje?

Witam, mój problem polega na tym, że od około 2-3 miesięcy mam najczęściej wieczorami ostre bóle podbrzusza. Nie pomagają krople żołądkowe ani nic innego. Bólom brzucha towarzyszy nadmierna produkcja gazów. Do tego codziennie mam biegunkę, z samego rana zaraz po przebudzeniu utrzymującą się cały dzień. Czasem, rzadko ból brzucha promieniuje na plecy. Czy to może być coś poważnego?
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Na podstawie przytoczonych przez Panią informacji nie można postawić konkretnej diagnozy.

Ważne jest także uzyskanie dodatkowych informacji - na temat Pani wieku, ewentualnych chorób przewlekłych i zażywanych leków, diety, korelacji ze spożyciem konkretnego posiłku.

Nasilone wzdęcia i produkcja gazów występuje przykładowo w nietolerancji laktozy. Schorzenie jest najczęstsze u dzieci, jednakże występuje także w populacji dorosłych. Objawy mogą się pojawić mimo wcześniejszej tolerancji, ponieważ ilość laktazy (enzymu rozkładającego laktozę) maleje z wiekiem.
Objawy mogą sugerować również infekcję pasożytami lub schorzenie trzustki/wątroby.

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Warto udać się na konsultację do lekarza rodzinnego, być może będzie wskazane któreś z badań: morfologia, badania funkcji wątroby i trzustki, poziom wapnia, witaminy B12, kwasu foliowego, gospodarka żelazem, hormony tarczycy, ewentualnie badania serologiczne w kierunku celiakii. Najlepszym ewentualnym wyjściem jeżeli chodzi o badania obrazowe byłaby kolonoskopia, która wykluczy przyczyny organiczne schorzenia.

Pozdrawiam serdecznie!