PCO - Co mam robić?

Witam, mam 25 lat i nigdy nie miałam regularnych okresów. Trudno mi powiedzić ile dni traw mój cykl ponieważ zdarzało się, że miałam miesiączkę 2 razy w miesiącu lub nie miała przez 2 miesiące. Były też takie okresy czasowe, zwykle kilkumiesięczne, kiedy miesiączka występowała mniej więcej regularnie.

W czerwcu zaszłam w ciążę, niestety okazało się, że pozamaciczną. Jajeczko utknęło w lewym jajowodzie u ujścia do macicy. Miałam robiona laparoskopię, w czasie której jajowód został udrożniony. 11 sierpnia miałam miesiączkę i owulację około 28 sierpnia. 1 września zaczęło się u mnie brązowe plamienie trwające 7 dni, przy tym przez kilka dnia bolał mnie brzuch w okolicy podbrzusza lub po jednej bądź po drugiej stronie. Lekarz nie umiał mi wyjaśnic co się dzieje. Wykluczył ciążę i endometriozę. Stwierdził natomiast, że na prawym i częściowo na lewym jajniku mam liczne pęcherzyki. Nazwał to zespołem policystycznych jajników. Czytałam o tej chorobie jednak objawy - oprócz nieregularnych cykli - nie pasują do mnie. Lekarz powiedział że będę miała problemy z zajścem w ciążę. Uznał jednak, że nie ma potrzeby robić badań hormonalnych ani w żaden sposób leczyć jajników. Bardzo chcemy mieć dzieci.

Prosze mi poradzić co powinnam zrobić w tej sytuacji. Co oznaczało to brązowe plamienie? Dodam, że mój lekarz powiedział, że można je traktować jako przyśpieszoną miesiączkę. Czy faktycznie może tak być?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zespół policystycznych jajników diagnozuje się zwykle łącznie na podstawie obrazu USG, badań poziomów hormonów i wywiadu. Zaburzenie to daje charakterystyczny obraz na USG, co sprawia, że niektórzy mogą je diagnozować bez zlecania dodatkowych badań.

Jeżeli lekarz zlekceważył Pani objawy i stwierdził, że badania hormonalne są niepotrzebne, to może rozważyć Pani udanie się do innego ginekologa, który ewentualnie potwierdzi lub zmieni diagnozę.

Zespół policystycznych jajników jest najczęstszym zaburzeniem hormonlanym wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym i najczęstszą przyczyną niepłodności, nie oznacza to jednak, że nie cierpi Pani na inne zaburzenie. Przy PCOS zajście w ciążę utrudnione jest między innymi przez nieregularną owulację, przez co trudno "trafić" ze stosunkiem w dni płodne. Chcąc uzyskać zapłodnienie powinna Pani możliwie często się kochać ze swoim partnerem i obserwować objawy tzw. dni płodnych.

Pozdrawiam serdecznie!