Plamienie przy ósmym opakowaniu tabletek - czy pora je zmienić?

Witam, od 8 miesiecy przyjmuję D*** 35. Nigdy wcześniej nie miałam z tymi tabletkami problemów, ale wczoraj (15. tabletka) pojawiło się wieczorem plamienie. Nie wiem czym to jest spowodowane. Dodam, że ostatnio po skończeniu opakowania nie zrobiłam 7-dniowej przerwy, tylko zaczęłam nowe opakowanie. Trochę martwi mnie to plamienie. Mimo niego przyjmuję dalej tabletki. Co to może oznaczać, czy pora zmienić tabletki? Dodam, że mój partner nigdy nie kończy w środku, a kochamy się sporadycznie. Dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Pominięcie 7-dniowej przerwy sprzyja występowaniu plamień w trakcie kolejnego opakowania. Nie jest to wskazanie do przerywania przyjmowania preparatu. Nie świadczy to także, że konieczna jest zmiana preparatu. Plamienie to jedno z częstszych działań niepożądanych hormonalnej antykoncepcji, niezależnie od nazwy stosowanego preparatu.

Rozumiem, że przyjmuje Pani ten preparat ze względu na objawy nadmiaru androgenów w Pani organizmie, a nie tylko w celach antykoncepcyjnych.