Restrykcyjna dieta i spóźnianie się miesiączki

Witam. Na wstępie muszę zaznaczyć, że wizyta u ginekologa jest wykluczona, dlatego zwracam się do państwa. Od dwóch miesięcy jestem na diecie dość restrykcyjnej. Przez miesiąc jadłam 1000 kcal, a przez drugi miesiąc poniżej 900 kcal. W pierwszym miesiącu miesiączka była normalna, ale teraz w drugim miesiącu spóźnia się o kilka dni. Nie wiem co zrobić, żeby wróciła? Zacząć normalnie jeść? Przerwać dietę? Dodam, że schudłam w tym czasie jakieś 7,5 kg.

Mgr Martyna GorczyĹska

Stosowanie tak restrykcyjnych diet zawsze jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu. Proponuję zacząć się normalnie i zdrowo odżywiać - 5 posiłków dziennie, dużo warzyw i owoców, kasz, pełnoziarnistego pieczywa, tłuszczów roślinnych i nabiału. Podejrzewam, że przy powrocie do normalnego, zdrowego sposobu żywienia miesiączka powróci. Nie podała Pani swojego wzrostu i wagi, więc nie wiem czy występuje nadwaga. Jeżeli tak to można udać się do dietetyka, który zaleci zbilansowaną dietę. Przy tak restrykcyjnej diecie mogła się Pani doprowadzić do niedoborów - polecam udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na podstawowe badania (takie jak morfologia). Jeżeli miesiączka nie pojawi się będzie wtedy niezbędna wizyta u ginekologa - nie jestem w stanie na odległość określić czy brak miesiączki to z całą pewnością wina zbyt restrykcyjnej diety.

Witam serdecznie,

Diety, o których Pani wspomina są dietami restrykcyjnymi, a zatem niedoborowymi. Każdy organizm reaguje na nie różnie, u Pani mogło się zdarzyć, że jest to brak miesiączki. Proszę zastosować racjonalną dietę opartą o zasady zdrowego żywienia. Jeżeli mimo to miesiączka nie wróci będzie konieczna wizyta u specjalisty.

Pozdrawiam