Serce aortalne w RTG klatki piersiowej

Witam, mam 27 lat robiłam ostatnio badanie TSH, wynik to 0,01. Ten poziom wskazuje na nadczynność tarczycy. Morfologia, cukier cholesterol w normie. Wykonałam również zdjęcie RTG klatki piersiowej, wynik: przepona wolna, płuca bez zagęszczeń, krążenie płucne rtg w normie, serce - zbliżone do aortalnego. Co to oznacza?
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wynik TSH 0,01 rzeczywiście sugeruje nadczynność tarczycy, jednak aby postawić to rozpoznanie, konieczne będzie wykonanie oznaczenia wolnych hormonów tarczycy fT3 i fT4. Dla nadczynności tarczycy charakterystyczne jest tzw. krążenie hiperkinetyczne, związane ze zwiększonym metabolizmem, zwiększonym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze i tlen przez tkanki, a co za tym idzie zwiększoną pracą serca. Jednym z objawów tego stanu jest powiększenie lewej komory, co może objawić się na zdjęciu przeglądowym klatki piersiowej tzw. aortalną sylwetką serca lub inaczej sercem aortalnym.

Niestety, nie jest to jedyna przyczyna tego stanu. Mogą to powodować też pewne wady zastawkowe, tj. stenoza zastawki aortalnej, niedomykalność mitralna i inne. Dobrym rozwiązaniem byłoby wykonanie badnia echokardiograficznego serca. W związku z podejrzeniem nadczynności tarczycy polecam konsultację u endokrynologa. Polecam również lekturę artykułów o badaniu hormonów tarczycy i innych równie ciekawych w naszym portalu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.