Skąd diagnoza schizofrenii?

Jakiś czas temu byłam straszona śmiercią, nękana telefonicznie i na ulicy. To powtarzało się wielokrotnie, punktem kulminacyjnym było otwarcie mi gazu w domu. Zadzwoniłam po policję, ale gdy przyjechali, byłam już w szoku i prosiłam by mnie nie zabijali. Zostałam odwieziona do szpitala psychiatrycznego.Tam nikt mi nie wierzył, że mi grożono przez długi czas tak naprawdę, dostałam zastrzyk i byłam na obserwacji blisko miesiąca. Zdiagnozowano u mnie schizofrenię i wpisano jakieś bzdury w kartę wypisu ze szpitala. Jestem z wykształcenia terapeutą zajęciowym ze specjalizacją psychoterapia i gdy przed tym incydentem z własnej woli chciałam sie przebadać w szpitalu psychiatrycznym, bo zdiagnozowałam u siebie psychozę i stany lekowe, wyśmiano mnie. Nie mam objawów pasujących do schizofrenii, czyli urojenia, omamy, objawy katatoniczne, zaburzenia myślenia, zmniejszona aktywność, mniejsza reaktywność emocjonalna, objawy zaburzeń afektywnych. Dlaczego w takim razie mam taką diagnozę?

Witam!

Na pytanie, dlaczego ma Pani taką diagnozę może Pani odpowiedzieć lekarz, który Panią badał. Zastanawiające jest, co takiego działo się przed opisaną sytuacją, że rozpoznała Pani u siebie objawy schizofrenii i zaburzeń lękowych. Wspomina Pani, że udała się w celu zdiagnozowania tych problemów do szpitala psychiatrycznego, ale Pani obawy nie zostały potwierdzone. Teraz została wystawiona diagnoza, która byłaby zgodna z Pani wcześniejszymi podejrzeniami co do Pani stanu psychicznego, ale nie zgadza się z nią Pani. Warto zgłosić się do lekarza psychiatry raz jeszcze. Opisała Pani, że była bardzo pobudzona i zalękniona, kiedy została Pani odwieziona do lekarza. W tamtej sytuacji mogła Pani przejawiać cechy zaburzeń psychotycznych. Lekarz widzi Panią w konkretnej sytuacji i na tej podstawie może postawić diagnozę. Dlatego warto zgłosić się do niego raz jeszcze i porozmawiać o problemach. Jeśli uważa Pani, że wystawił błędną diagnozę, warto o tym także powiedzieć. Dodatkowo lekarz będzie mógł Pani wyjaśnić, jakie zauważył u Pani objawy oraz niepokojące zachowania. Może ten kontakt pozwoli Pani wyjaśnić sytuację Pani stanu psychicznego i wystawionej diagnozy.

Pozdrawiam