Skąpe krwawienie przy tabletkach antykoncepcyjnych

Witam, mam pewne pytanie, a raczej wątpliwość i chciałabym zasięgnąć Państwa opinii (ponieważ mój lekarz obecnie jest na urlopie). Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne od 8 miesięcy. w tym czasie zdążyłam zmienić już jeden preparat na inny z powodu złego samopoczucia podczas stosowania. Przy obecnym czuję się bardzo dobrze, nie mam żadnych skutków ubocznych, jednak zaczął niepokoić mnie jeden fakt (po przestudiowaniu licznych forów). Przed przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnym moja miesiączka należała raczej do obfitych, trwających ok. 6 dni (cykle wówczas były nieregularne, ale badania hormonalne nie wskazywały na żadną poważna dolegliwość). Przy pierwszym rodzaju tabletek krwawienie z odstawienia było mniej obfite i trwało ok. 4 dni. Przy obecnych tabletkach (o mniejszej ilości hormonów niż w przypadku pierwszych), które stosuję 5 miesięcy, krewienie jest jeszcze mniej obfite i trwa 2-3 dni. Mam wrażenie, że zbiegiem czasu krwawienie zmniejsza się stopniowo. Więc chciałabym zapytać, czy może to oznaczać, że tabletki są źle dobrane, może coś z moi organizmem złego się dzieje bądź jest to normalne zjawisko, które może być spowodowane stresem, który ostatnio przeżywałam (egzaminy końcowe, obrona, walka o studia 2 stopnia). Z góry chciałam bardzo podziękować za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek mogą być mniej obfite i nie jest to nic niepokojącego. Zwłaszcza u osoby, która wcześniej miała tendencje do dłuższych cykli.

W przypadku krwawień z odstawienia stres w zasadzie nie ma znaczenia (za miesiączkę odpowiadają same tabletki lub ewentualnie ciąża).