Skąpe krwawienie z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Od ponad roku biorę tabletki Yaz. Okres zawsze miałam regularnie. Ale ostatni był skąpy trwał 3 dni, gdzie zawsze trwał 5-6 i nie był skąpy. Tabletki antykoncepcyjne brałam tak jak powinnam, nie pominęłam żadnej i o tej samej porze brałam. Co może być przyczyną? Czy mogą być to upały? Czy może ciąża?

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Podstawową zasadą podczas stosowania antykoncepcji, którą Pani z pewnością zna jest systematyczność i dokładność. Jeżeli przestrzega się powyższych zasad kobieta zabezpieczona jest przed ciążą już od momentu zażycia pierwszej tabletki. Skuteczne zabezpieczenie dotyczy również 7-dniowej przerwy pomiędzy opakowaniami. Pomimo iż nie przyjmuje się w tym okresie tabletek, również w tym czasie zabezpieczenie jest skuteczne. Krwawienie, które następuje po zaprzestaniu przyjmowania antykoncepcji lub po prostu po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra nie jest normalnym krwawieniem miesięcznym. Pojawia się ze względu na nagły znaczny spadek hormonów. Długość trwania tego procesu nie jest zawsze stała. Możliwa jest także sytuacja, gdy krwawienie w ogóle nie wystąpi. Oczywiście w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, najprawdopodobniej celem zmiany preparatu antykoncepcyjnego. Dodatkowych czynnikiem, mogącym wpływać na długość krwawienia są: stres, warunki atmosferyczne (mam na myśli upały), wykonywana praca. W obecnej chwili nie ma powodów do obaw.