Stosunek tuż po miesiączce a ciąża?

Czy jeżeli uprawiałam seks dzień po miesiączce, to czy mogę być w ciąży? Miesiączki nie miałam jakies pół roku, pojawiła się niedawno, a skończyła wczoraj.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Prawdopodobieństwo, że zaszła Pani w ciąże w wyniku stosunku w dni tuż po miesiączce jest nikłe, zwłaszcza, że Pani cykle są bardzo długie, wręcz patologicznie, a co oznacza, że owulacja (jajeczkowanie) następuje ok. 14 dni przed miesiączką. Tak więc do tego czasu ma Pani wciąż dni niepłodne.

Bardziej niepokojący jest problem nieregularnych, bardzo długich cykli. Cykl miesięczny trwający aż 6 miesięczny jest wskazaniem do pilnej diagnostyki i leczenia.

Proszę niezwłocznie zgłosić się do swojego ginekologa w celu dokładnego zbadania i oceny narządu rodnego. Zapewne konieczne będzie wykonanie kilku oznaczeń hormonalnych. Naprawdę nie można bagatelizować tej sprawy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.