Swędząca wysypka w czasie mrozu

Co roku w czasie mrozów mam swędzącą wysypkę na nogach - zaczyna się ok. dwa dni przed wystąpieniem mrozów i kończy po ich ustaniu. Nie ma na to wpływu bezpośrednie działanie zimna na skórę - moja skóra działa jak barometr. Antybiotyki miejscowe pomagają chwilowo. Proszę o informację, co to za choroba i jak się ją leczy?

Lek. Magdalena Szymańska

Witam!

Objawy, które Pan opisuje najprawdopodobniej odpowiadają reakcji alergicznej na zmiany temperatury. U niektórych osób po ekspozycji skóry na zimno lub ciepło występują swędzące zmiany przypominające oparzenie pokrzywą, czyli tzw. pokrzywka, które ustępują jednocześnie z ustąpieniem czynnika wywołującego.
Miarodajna diagnoza powinna być postawiona na podstawie badania osobistego oraz uzupełnienia wywiadu. Należy więc udać się do dermatologa, który w diagnostyce może posłużyć się testami potwierdzającymi korelację między temperaturą a występowaniem zmian.
Leczenie tego typu dolegliwości jest trudne. Wspomagająco stosuje się leki przeciwhistaminowe (zwłaszcza te z dodatkowym działaniem przeciwserotoninowym). Dodatkowo należy unikać gwałtownych zmian temperatur i starać się możliwie powoli adaptować do zimna (na przykład przy wyjściu na zewnątrz z ciepłego pomieszczenia przez chwilę poprzebywać na klatce schodowej).

Pozdrawiam serdecznie!