Tabletki antykoncepcyjne a puchnięcie kostek u nóg

Witam. Od 8 lat zażywam tabletki antykoncepcyjne J..., głównie z ich leczniczego wpływu na stan mojej skóry - wyleczyły mi trądzik. Co prawda po odstawieniu na trzy miesiące trądzik powrócił. Co roku wykonuję morfologię, próby wątrobowe, usg piersi, cytologię oraz D-dimery. Wszystkie wyniki są bardzo dobre. Jednak ostatnio zauważyłam, że puchną mi kostki na obu stopach. Czy mogę to wiązać z tabletkiami? Jak dłuogo można bezpiecznie stosować antykoncepcję hormonalną? Po jakim czasie organizm wraca do normy? Czy to prawda, że czeka mnie burza hormonalna po tak długim zażywaniu tabletek. Dziękuję i pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma jednoznacznych wytycznych na temat tego, po jak długim czasie należy zaprzestać zażywania antykoncepcji hormonalnej... Decyzję powinna Pani podjąć wspólnie z lekarzem, który dokładnie zna Pani stan zdrowia. Antykoncepcja hormonalna niewątpliwie ma wpływ na układ żylny i nie jest zalecana np. u kobiet, które mają rodzinne skłonności do żylaków kończyn dolnych...

Po odstawieniu antykoncepcji może (ale nie musi) wystąpić u Pani "burza hormonalna" - jajniki i podwzgórze będą musiały na nowo podjąć pracę, której nie wykonywały od 8 lat...

Pozdrawiam!