Torbielki bez zmian ogniskowych w badaniu usg tarczycy

poprosze o interpretacje wyników z usg tarczycy: Gruczoł tarczowy poza pojedynczymi o śr.do 5mm torbielkami bez zmian ognidkowych o prawidłowej echogeniczności,nie schodzi poza mostek,obustronnie widoczne odczynowe węzly chłonne wzdłuz pęczków naczyniowych a przy dolnym biegunie płata prawego 7 mm śr hiopoechogenne ognisko ospowiadające przytarczycy. Bardzo bede wdzieczna za odpowiedz:)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Torbiele są to odgraniczone od pozostałego miąższu tarczycy przestrzenie wypełnione płynem bądź też elementami stałymi. O ile torbiele z płynną zawartością są zazwyczaj łagodne, o tyle wśród torbieli zawierających komponenty stałe częściej zdarzyć się mogą zmiany o charakterze złośliwym. Dolegliwości związane z obecnością torbieli pojawiają się, gdy osiąga ona duże rozmiary, uciskając na przylegające do niej struktury szyi – pojawić się może uczucie ucisku, dyskomfortu, czy też problemy z oddychaniem. Póki co należy obserwować ewentualne zmiany. Warto także wykonać oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych TSH , fT3 i fT4.