Tydzień czasu spóżnia mi się okres, a w ciąży nie jestem, więc co może mi dolegać?

Witam! Mam 21 lat i tydzień czasu spóźnia mi się okres, gdzie nigdy mi się to nie zdarzało. Dzisiaj robiłam sobie test ciążowy i wyszło, że nie jestem w ciąży, więc co może mi dolegać? A żadnych istotnych objawów nie mam. Leków też żadnych nie przyjmuję. PS Nie wiem, czy to istotne, ale mam synka, który ma roczek i 10 miesięcy...

Lek. Izabela Brym

Witam.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą mieć wiele przyczyn. Opóźnienie wystąpienia miesiączki najczęściej świadczy o ciąży, ale może wynikać również z zaburzeń hormonalnych w obrębie przysadki (gł. hyperprolaktynemia), jajników (np. zespół policystycznych jajników), tarczycy (zarówno nadczynność, jak i niedoczynność), nadnerczy. Ponadto do niewystąpienia okresu może prowadzić anemia, szybka utrata masy ciała czy sters.

Jeśli miesiączka w najbliższym czasie nie pojawi się lub sytuacja będzie się powtarzać, proponuję konsultację z ginekologiem.