W jaki sposób można wyleczyć upławy?

Witam od kilku dni mam ciemne upławy o nieprzyjemnym zapachu,pozatym nie mam żadnych dolegliwości. Czym najlepiej to wyleczyć
KOBIETA, 20 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety podaje Pani zbyt mało informacji, aby stwierdzić, co może powodować te dolegliwości. Przyczyny upławów mogą być bowiem bardzo różne. Takie objawy wymagają szczegółowej diagnostyki lekarskiej. Zachęcamy zatem do wizyty u ginekologa, który będzie mógł ustalić, jakie leczenie będzie najlepsze w tym przypadku.

Pojawienie się upławów może mieć różne podłoże. Często mają one charakter grzybiczy. Grzybica pochwy przeważnie objawia się upławami o gęstej konsystencji. Dodatkowo mogą im towarzyszyć również inne objawy, m.in. swędzenie, pieczenie i obrzęk okolic intymnych. Leczenie grzybicy często opiera się na stosowaniu miejscowych preparatów postaci różnych maści i kremów. Specjalista może zlecić również specjalne globulki dopochwowe. Takie kuracje można wspomóc lekami doustnymi. Aby nie dopuścić do nawrotów tej choroby konieczna jest odpowiednia profilaktyka. Ważna jest odpowiednia higiena z wykorzystaniem specjalnych, łagodnych preparatów oraz noszenie przewiewnej, niepodrażniającej skóry bielizny.

Jednocześnie proszę pamiętać, że upławy mogą sugerować też inne problemy np. zakażenia o charakterze bakteryjnym lub różne problemy weneryczne.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy

Warto także sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-wyleczyc-nieprzyjemne-zapachy-uplawy https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-uplawy-o-stosunku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.