W jaki sposób wyleczyć swój lęk przed bakteriami?

Witam, od długiego czasu mam lęk przed bakteriami nie był on poważny dopóki osoba z mojej rodziny nie zachorowała na glistnicę. Było to ok pół roku temu, od tamtego czasu z dnia nadzień mój lęk się pogarsza bardzo długo myje ręce, niczego nie dotykam, boje się dotknąc innych ludzi nawet z rodziny, utrudnia mi to normalne funkcjonowanie

Witam Panią
Niestety, przy bakteriofobii natręctwa stopniowo
się nasilają, wywołując przeraźliwy lęk, niewspółmierny
do zagrożenia, a także irracjonalne zachowania, co komplikuje życie
gdyż bardzo utrudnia zarówno codzienne funkcjonowanie,
kontakty społeczne i niezmiernie przeszkadza w szkole
czy w pracy zawodowej.
Jeżeli chce Pani skutecznie pozbyć się problemu, należy
jak najprędzej podjąć psychoterapię.
Nieleczona bakteriofobia może doprowadzić
do izolacji społecznej, zaburzeń emocjonalnych,
a nawet do depresji.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Tego rodzaju lęk efektywnie można wyleczyć korzystając z psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Polecam zgłosić się do psychologa pracującego w tym nurcie. Pozdrawiam

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Podstawowe metody leczenia nerwicy natręctw to farmakoterapia oraz terapia behawioralna lub poznawczo–behawioralna (CBT). Istotą terapii behawioralnej jest tzw. ekspozycja z powstrzymaniem reakcji – nauka powstrzymywania czynności natrętnej pomimo celowego narażenia się na lękotwórczy bodziec, skutkująca stopniowym wygaszaniem objawów.
Pozdrawiam
M. Prus