Wynik badania błony śluzowej dwunastnicy do analizy

Bardzoe proszę o interpretację wycinka błony śluzowej części pozaopuszkowej XII-cy: Duodenitis chronica. Wicinek drobny, architektura kosmków trudna do oceny, stwierdza sie obecnosć limfocytów śródnablonkowych (Marsh 1?). Czy to celiakia ? Mam swierdzony przewlekly stan zaplny dwunastnici i IBs postać biegunkową.

Aleksander Ropielewski

Zapalenie przewlekłe dwunastnicy. Odnośnie rozoznania celiakii, to możńa je postawić w takim przypadku przy dodatnich wynikach serologiicznych i obecności objawów lub braku objawów i genotypie HLA-D27.