Zaniewidzenie jednooczne a ubytek przegrody międzykomorowej

Witam! Mam 28 lat. Mam ubytek przegrody międzykomorowej stwierdzony od urodzenia. Od pewnego czasu mam problem z okiem lewym, a mianowicie na jakiś czas kilka sekund, czasami dłużej nic nie widzę na oko, jest to jakby zachodziło stopniowo aż nic nie widać, po kilkunastu minutach wzrok powraca też stopniowo, czasami gdy to najdzie i się pochylę to szybko przechodzi. Czy mógłbym prosić o jakąś poradę, do jakiego lekarza iść z tym. U okulisty byłem i nic nie stwierdzili.

Witam! Opisywane objawy sugerują tzn. zaniewidzenie jednooczne (amaurosis fugax). Taka sytuacja może mieć związek z różnymi przyczynami: ocznymi, neurologicznymi oraz kardiologicznymi. Dotychczas wykluczono u Pana przyczyny oczne podczas konsultacji okulistycznej. Z uwagi na obecność ubytku przegrody międzykomorowej (VSD), który stwarza możliwość wystąpienia zatoru skrzyżowanego konieczna jest konsultacja kardiologiczna. Istnieje ryzyko, że epizody zaniewidzenia jednoocznego mogły zostać spowodowane mikrozatorami materiałem zakrzepowym wywodzącym się z żył kończyn dolnych. Podczas wizyty oprócz badania fizykalnego konieczne będzie wykonanie EKG oraz ECHO serca. Powinny zostać wykonane również badania laboratoryjne: układ krzepnięcia oraz D-dimery. Dopiero po wykluczeniu związku dolegliwości z VSD, można rozważyć wizytę u neurologa. Pozdrawiam serdecznie!