Zwężone tętnice w badaniu dna oka - co to oznacza?

Witam! W badaniu dna oka wyszły mi zwężone tętnice. Lekarz mówił, że zwężenie jest naprawdę niewielkie, ale trochę się tym martwię. Pytanie: od czego te tętnice mogą być zwężone? Czy to oznaka jakieś zbliżającej się choroby? Czy może być tak, że od zawsze tak mam (byłem pierwszy raz u okulisty i mam 30 lat)? Pozdrawiam.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jeżeli w obydwu oczach na dnie jest rzeczywiście niewielkie zwężenie, istnieje możliwość, że to nie jest patologia. By to rozstrzygnąć, ważne są badania kontrolne, np. za pół roku czy za rok (w zależności od Pana okulisty), jeżeli nie ma żadnych innych niepokojących objawów.

Najczęstsze przyczyny zwężeń tetnic dna oka to: miażdżyca, przebudowa i stwardnienie tętniczek czy skurcz. I w zależności od przyczyny zagraża to bądź świadczy o istnieniu określonej choroby, np. o jaskrze, uogólnionej miażdżycy czy nadciśnieniu tętniczym.

Jest Pan w młodym wieku, dlatego jeżeli nie ma u Pana innych odchyleń w badaniach (chodzi mi również o przedmiotowe badanie internistyczne czy podstawowe badania krwi, jak np. lipidogram, glukoza), to nie ma powodów do zmartwień. Wystarczy tylko za jakiś czas pójść na badanie kontrolne, jak pisałam powyżej.