Analiza ogólna moczu 9-letniego dziecka do analizy

Chciałabym uzyskać odpowiedź w sprawie wyniku badania ogólnego moczu mojego 9-cio letniego syna,niby wszystko jest ok,ale niepokoi mnie,że wystąpiły bakterie w ilości 32,70 /mikrolitr a norma na wyniku to 0,00-11,00 Czy wymaga to podania leków..? Pozdrawiam

Witam!
Występowanie nieco zwiększonej ilości bakterii w moczu jest zwykle spowodowane niedoskonałością metody jego pobrania - niestety mocz przechodząc przez cewkę moczową może ulec zanieczyszczeniu bakteriami z początkowego odcinka cewki, żołędzi lub napletka. Często trudno tego uniknąć pomimo dokładnego mycia i pobrania "ze środkowego strumienia" czyli początkową porcję moczu "odsikujemy" do sedesu, a dopiero później do pojemniczka.
Przeciwko zakażeniu układu moczowego świadczy fakt, że w badaniu nie ma żadnych innych odchyleń, typowych dla takiego stanu, jak: obecność leukocytów, erytrocytów azotanów.
Podsumowując, wynik należy uznać za prawidłowy i nie leczyć.
W razie wątpliwości, co do zasad pobierania moczu proponuję zapoznać się z artykułem:
https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu