Anemia i wysoki cholesterol - jak się odżywiać?

Witam. Proszę o pomoc. Mam anemię i 270 cholesterolu i nie wiem jak odżywiać się, co mogę jeść, aby nie podniósł mi się cholesterol i czy mogę na cholesterol pić sok kubusia, aby poprawić anemię. Dziekuję za odpowiedź i pomoc.
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Dieta w przypadku hipercholersterolemii powinna zawierać ograniczoną ilość tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, choć nie wolno ich całkowicie wyeliminować.
Warto zwiększyć ilość tłuszczy nienasyconych w diecie - zawartych m. in. w nasionach słonecznika, czy oliwie, której można używać do smażenia i sałatek.
Korzystne jest także zwiększenie spożycia ryb morskich. Zawierają one kwasy tłuszczowe omega-3, obniżające poziom cholesterolu. Podobne działanie wykazują nasiona lnu, oliwa z oliwek oraz preparaty z wiesiołka.
Poziom cholesterolu pomagają obniżyć też: płatki owsiane, cebula, fasola, papryka, jabłka, soczewica, soja, kapusta, brokuły, kalafior, czerwone wino.

W anemii z niedoboru żelaza zaleca się spożywanie chudego mięsa, chudych wędlin oraz wątroby, podobnie jak w hipercholesterolemii, nie zaleca się smażenia.
Należy wybierać produkty pełnowartościowe, ciemne pieczywo oraz warzywa, zwłaszcza strączkowe. W każdym posiłku warto uwzględnić warzywa i owoce bogate w witaminę C, które zwiększają wchłanianie żelaza (najlepsze źródła to: papryka czerwona, natka pieruszka, brokuły, pomidory, truskawki, czarne porzeczki, cytrusy, aronia). Korzystne jest ograniczenie kawy i herbaty, które zawierają związki hamujące wchanianie żelaza z przewodu pokarmowego.

Pozdrawiam