Bezsenność 4 noce pod rząd

Witam. Czy dluga bezsenność (4 noce pod rząd) mogą bardzo zle wpłynąć na organizm? Nie mogę spac i jednocześnie boje się ze cos mi sie stanie

Skutki długiej bezsenności wiążą się nie tylko ze zmęczeniem, ale również ze spadkiem odporności i ryzykiem zapadnięcia na wiele chorób. 4 noce to jeszcze nie jest bardzo długo. Czasami wystarczy odpowiednia higiena zasypiania, tzn. unikanie oglądania telewizji, jedzenia czy korzystania z używek bezpośrednio przed snem (zwłaszcza w łóżku), przestrzeganie względnie stałych godzin chodzenia spać i wstawania oraz stworzenie wieczornych rytuałów, czyli codziennie powtarzających się czynności, które wyciszają i przygotowują organizm do pójścia na spoczynek. Pomocne bywają zioła (melisa), ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Jeśli problem będzie się utrzymywał, warto pomyśleć o konsultacji specjalisty.

Bezsenność trwająca dłużej niż 2 tygodnie wymaga specjalistycznej diagnostyki. Nie musi to być bezsenność rozumiana jako brak snu, to też są trudności z utrzymaniem ciągłości snu w nocy, przedwczesne wybudzanie się czy kłopoty z zaśnięciem.
Zakładając, że do tej pory nie miała Pani problemów ze snem należy się zastanowić co może być ich przyczyną np silny stres. Jeżeli brak jakiejkolwiek zamiany dotyczącej trybu życia, sytuacji zawodowej, osobistej itd pomocy specjalisty należy poszukać wcześniej.
Nie należy też przyjmować leków nasennych ( ulubionych przez lekarzy POZ), obecnie w leczeniu bezsenności ( jeżeli jest taka potrzeba) stosuje się leki przeciwdepresyjne o dodatkowym działaniu nasennym.