Biała maź z pochwy - co to jest?

Dzień dobry! Mam taki problem, od jakiegoś roku pojawia się u mnie biała, bezwonna maź, pojawia się mniej więcej, co 3 miesiące a później spokój. Towarzyszy temu wysuszeniu skóry na wargach sromowych i bolesne miejsce przy ujściu pochwy, podczas stosunków także mnie boli. Martwię się co to jest, bo szukam na forach w internecie lecz nie umie znaleźć. Więc moje zasadnicze pytania są takie 1. Czy można to jakoś wyleczyć samemu? Nie chce iść do ginekologa 2. Jakie są przyczyny takiej wydzieliny? 3. Co robić by znów nie powróciło? Mam nadzieję, że mi pomożecie. Czekam na odpowiedź. Mam 18lat. Chciałam spytać czy mojemu partnerowi coś zagraża z tej strony? Czy mogę go zarazić?
18 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wydaje mi się, że opisana wydzielina w połączeniu z dolegliwością przy ujściu pochwy może być oznaką infekcji grzybiczej. Należałoby się udać do lekarza ginekologa, który przepisze odpowiednie globulki, które zwalczą infekcję. Ponieważ infekcja nawraca, lekarz może zalecić stosowanie doustnych tabletek przeciwgrzybiczych, które zapobiegną nawrotom w przyszłości. Infekcja ta może przejść na narządy płciowe Pani partnera, powodując również objawy takie jak świąd czy ból, dlatego warto ją wyleczyć jak najszybciej, nie krępując się wizyty u ginekologa. Możliwe też, że ma Pani jakiegoś rodzaju schorzenie dermatologiczne, tj. liszaj twardzinowy. Trudno jednak spekulować bez badania, dlatego wizyta u ginekologa jest nieodzowna.

Pozdrawiam serdecznie!