Biały śluz w ciąży
Witam.
Jestem w 23 tygodniu ciąży. Od samego początku ciąży zaczęłam mi towarzyszyć biaława bezwonna wydzielina, pojawiająca się na majtkach. W ostatnich tygodniach jakby jej przybyło, jest rzadka, prawie jak woda, biaława i czuję od czasu do czasu, jak wydziela się z pochwy, sprawiając, że mam mokre majtki. Czasem to białe grudki, czasem jakby woda.
Czy to normalne w ciąży, czy też wymaga kontroli? Jakieś dwa tygodnie temu przechodziłam usg połówkowe, na którym stwierdzono, że wszystko w porządku, nie miałam jednak badania ogólnego w fotelu. Czy pośpiech z wizytą jest wskazany?
Proszę o poradę.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Nacięcie krocza podczas porodu
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Witam!
Podczas ciąży śluz szyjkowy nieco zmienia swój charakter. Wygląda tak, jak go Pani opisuje. Jednak trochę niepokojące są grudki. Mogą być objawem grzybicy pochwy. Jeżeli jednak taki sam śluz występuje u Pani od początku ciąży, prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju. Podczas poprzednich badań lekarz zauważyłby niepokojące objawy.
Jeżeli nie wystąpią u Pani dolegliwości w obrębie pochwy (pieczenie, świąd, nasilenie grudkowej lub serowatej wydzieliny, brzydki zapach wydzieliny), nie ma konieczności przyspieszania wizyty u ginekologa. Jednak przy kolejnym spotkaniu z lekarzem powinna mu Pani powiedzieć o swoich wątpliwościach. Wówczas na pewno Panią zbada i oceni czy wydzielina ma niepokojący charakter.