Ból pod żebrem jakiś czas po pocałunku - czy to możliwe?

Witam... mam takie pytanie... czy jest możliwość zajścia w ciążę podczas pocałunku z języczkiem...? Proszę pilnie o odpowiedź... bo od czasu gdy całowałam się z chłopakiem, jest mi niedobrze i boli mnie w prawym boku pod brzuchemm...:( i nie wiem, co jest nie tak:( proszę pilnie o odpowiedź... z góry dziękuję... ``NICoL
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Nie istnieje żadne ryzyko i możliwość zajścia w ciążę w wyniku pocałunku. Tak czy inaczej, nie należy bagatelizować złego samopoczucia. Chorobą bezpośrednio związaną z pocałunkami, występującą w dużym odsetku u młodych ludzi, jest mononukleoza zakaźna.

Jest to choroba wirusowa przenoszona powodowana przez wirus EBV. Objawia się znacznym pogorszeniem samopoczucia, w pewnym momencie bólem migdałków (jak w anginie), gorączką, powiększonymi węzłami chłonnymi. W przebiegu tej choroby dochodzi często do powiększenia wątroby i śledziony, co może powodować dolegliwości bólowe pod żebrami, takie jak opisywane przez Panią. W tej sytuacji proszę zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego w celu zbadania i wdrożenia odpowiedniego postępowania. Należy wykonać badanie morfologii krwi z rozmazem, które w przypadku mononukleozy zakaźnej daje charakterystyczny obraz.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.