Ból podczas badania ginekologicznego po upadku

Dzień dobry!
Jestem w 11 tygodniu ciąży, wracając ze sklepu poślizgnęłam się, upadłam na brzuch. W tym samym dniu poszłam do ginekologa, który mnie zbadał. Podczas badania wewnętrznego, czyli palcem, a drugą ręką naciskał na brzuch zabolało mnie trochę w brzuchu, nie powiedziałam tego lekarzowi, bo uznałam, że ucisk mógł mnie zaboleć.
Po zbadaniu wewnętrznym i USG lekarz stwierdził, że wszystko jest w porządku. Później zaczęłam się martwić, że jednak mogłam lekarzowi powiedzieć, że mnie zabolał brzuch, może ma to duże znaczenie.
Proszę o odpowiedź, czym mógł być spowodowany ból, czy czymś poważnym?

Witam serdecznie!
W trakcie badania ginekologicznego zawsze należy różnicować zwykłe odczuwanie dotyku i ucisku od czucia bólu. W przypadku wystąpienia tego ostatniego zawsze należy zasygnalizować ten fakt lekarzowi. W ten sposób ginekolog będzie mógł ustalić miejsce występowania bólu.
Warto wspomnieć, że w czasie ciąży dochodzi do przekrwienia narządów miednicy mniejszej i czucie może być wzmożone, tzn. może być obniżony próg bólu.
Jeżeli w trakcie wizyty lekarskiej zostało wykonane pełne badanie ginekologiczne oraz badanie USG i lekarz nie zauważył objawów niepokojących, wydaje się, że upadek nie był groźny. Jeżeli jednak pojawi się ból samoistnie, wystąpią krwawienia, doradzam jak najszybciej udać się do lekarza, choćby na izbę przyjęć.
W przyszłości doradzałabym informowanie lekarza prowadzącego ciążę o wszystkich incydentach i dolegliwościach.
Pozdrawiam