Cellulae Carcinomatosae

Witam serdecznie!!! Moja mama 9 lat temu przeszła mastektomię prawostronną. Co roku się badała i wszystko było w porządku, ale w tym roku w lewej piersi pojawił się guzek i po badaniach wynik: Cellulae Carcinomatosae. Nie wiem, czy coś jeszcze, ponieważ mieszkamy daleko od siebie i nie widziałam tego wyniku. Po konsultacjach z lekarzami, okazało się, że będzie przeprowadzony zabieg, jak zrozumiałam oszczędzający pierś, a po nim radioterapia. Proszę powiedzieć mi, jakie są rokowania i czy jest to nowotwór złośliwy, czy to są przerzuty. Minęło 9 lat i bardzo się boję o moją mamę. Czy jest coś, co mogę dla niej zrobić oprócz wsparcia oczywiście. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Z wyniku biopsji wynika, że guzek piersi lewej jest nowotworem złośliwym i wymaga leczenia. Z tego, co Pani pisze, jeżeli można przeprowadzić u Pani Mamy leczenie oszczędzające, stopień zaawansowania jest dość wczesny, co wpływa pozytywnie na rokowanie. Trudno powiedzieć, czy wykryty w piersi nowotwór jest przerzutem czy raczej kolejnym ogniskiem pierwotnym, co jest chyba nawet bardziej prawdopodobne po tylu latach. Dalsze leczenie będzie uzależnione od wyniku badania tkanki usuniętego guza.

Jeżeli mogę coś zasugerować, warto byłoby, aby Pani zgłosiła się do Poradni Genetycznej celem oceny ewentualnego genetycznego obciążenia nowotworami piersi. Tzw. nowotwory obustronne piersi częściej wiażą się z obecnością zaburzeń genetycznych, które mogą być przekazywane z matki na córkę.

Pozdrawiam serdecznie