Chcę wreszcei ładnie wyglądać na plaży!

Dzień dobry. Rocznikowo mam 13 lat, ale chodzę jeszcze do 6 klasy. Ważę 58 kg przy wzroście 156 cm, może nie mam nadwagi, nie wiem, ale nie podoba mi się moje ciało. Chciałabym bardzo wyjść na plażę i nie wciągać brzucha. Już gdy byłam mała, to skarżyłam się mamie, że jestem gruba, ale Ona mówiła, że jestem "ubita", nie gruba. Niestety, od kilku lat mieszkam na wsi i moja szkoła nie liczy dużego grona uczniów. Mam szczupła przyjaciółkę, strasznie Jej zazdroszczę, że ma taką talię i wcale nie jest płaska jak deska. Jestem jedyną dziewczyna w szkole, która ma więcej ciała niż moje rówieśniczki. Często chłopacy śmieją się ze mnie, że tak wyglądam, przeważnie płaczę z tego powodu. Nie miałam wielu chłopaków, bo oni lubią tylko takie szczupłe i niepłaskie. Do tej szkoły chodzę od 2 lat i miała w niej tylko 2 chłopaków, a moja przyjaciółka, jedyna dziewczyna w szkole  która nie jest płaska jak deska u góry, ale za to ma idealną sylwetkę, zliczyła już wszystkich "fajnych" chłopaków w szkole. Od 5 klasy już trochę zrzuciłam, ale chciałabym więcej. Nie jem fast foodów, chipsów, tylko trochę słodyczy, na ogół piję np. Kubusie czy Pysie, tylko czasem zdarza mi się wypić jakiś słodki napój. Często jeżdżę rowerem, ale to dużo nie daje, chciałabym szybko i bez efektu jo-jo schudnąć. Proszę o jakąś dietę i rozkład posiłków na cały dzień. Z góry dziękuję =]

W Twoim wieku stosowanie diet odchudzających, które znacznie ograniczają podaż kalorii jest błędem. W ten sposób narażasz swoje zdrowie. Poza tym jesteś w wieku rozwoju i aktywnego wzrostu, dlatego tym bardziej powinnaś spożywać wszystkie produkty w odpowiednich ilościach, aby dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Popełniasz kilka błędów żywieniowych, jednak jeśli je wyeliminujesz i dodasz do tego aktywność fizyczną, powinnaś za jakiś czas uzyskać prawidłową masę ciała. Pamiętaj jednak, że proces spalania tkanki tłuszczowej jest znacznie dłuższy niż przybieranie na kilogramach, dlatego nie załamuj się i bądź zmobilizowana. Stosowanie prawidłowych nawyków żywieniowych to nic trudnego i z pewnością sobie z nimi poradzisz!

Przede wszystkim powinnaś przeczytać artykuły na temat zdrowego odżywiania, aby wiedzieć, co możesz jeść, a czego unikać: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski, http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Poza tym codziennie powinnaś spożywać:
5 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych - unikaj białego pieczywa oraz tostów pszennych - jedz pełnoziarniste pieczywo, bułki z ziarnami, grahamki, tosty pełnoziarniste, makaron pełnoziarnisty, ryż dziki, brązowy i kasze.

4 porcje warzyw - warzyw nie musisz w żaden sposób ograniczać, ważne jednak abyś nie dodawała do nich tłustych sosów (może być olej lub oliwa, cytryna, zioła do sałatek i inne zioła). Spożywaj je w każdej postaci - surowej, gotowanej, pieczonej, grillowanej na patelni bez tłuszczu. Dodawaj warzywa do każdego posiłku - na kanapki, jako surówkę czy jarzynkę.

3 porcje owoców - oznacza to 3 jabłka/3 mandarynki/1,5 pomarańczy/2 szklanki winogron. Nie powinnaś przesadzać z owocami - mają dużo cukru prostego, który w zbyt dużych ilościach magazynuje się w tkance tłuszczowej. Dlatego jedz owoce, ale z umiarem.

2 porcje chudych produktów mlecznych - unikaj tłustych produktów mlecznych oraz serów takich jak: topiony, pleśniowy, żółty (w ograniczonych ilościach) i serów typu fromage - są bardzo tłuste. Jedz chudy lub półtłusty ser twarogowy, ser mozzarella oraz ser feta light (od czasu do czasu). Pij jogurty naturalne - 0-2% tłuszczu, kefiry naturalne, maślanki naturalne.

2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego) - dodawaj do sałatek, unikaj smażenia na oleju.

1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych, jaja) - jedz jak najwięcej ryb (zwłaszcza tłustych ryb morskich), chude mięso (cielęcina) oraz drób bez skóry (prócz kaczki i gęsi). Unikaj podrobów - parówek, pasztetów, salcesonów, kaszanki i tym podobnych produktów.

Zmniejsz spożycie soków przecieranych - pij je np. zamiast podwieczorku (zawierają sporo kalorii, ale i witamin). Zastępuj je wodą niegazowaną i niesmakową oraz herbatami (unikaj jednak herbatek w butelkach - dużo cukru).

Twoim błędem jest też nieregularna aktywność fizyczna. Codziennie powinniśmy ćwiczyć minimum 30-40 minut lub 3 razy w tygodniu po 1-1,5 godziny. Tylko tak wydajnie spalimy tkankę tłuszczową. Trening należ zacząć od ćwiczeń siłowych, np. brzuszków, damskich pompek, a po kilkunastu minutach przejść do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średnio intensywnie przez minimum 30 minut.

Pozdrawiam.