Choruję na zespół jelita drażliwego - dlaczego tyję?

Mam 27 lat, 175cm i aż 85kg :( Od nowego roku tzn przez 11m-cy przytyłam ok 10kg. Jem mniej, staram się  ćwiczyć, może nie codziennie, ale zawsze kiedy mam 20 min wolnego czasu. Do tego mam Zespól jelita drażliwego ( odmianę biegunkowa), wiec praktycznie codziennie się  wypróżniam. Nie potrafię zrozumieć dlaczego nagle zaczęłam tak tyć. Jeśli chodzi o ZJD niestety mam duży problem, bo nie potrafię juz sobie z tym poradzić. Leki, które przepisywali lekarze niestety nie pomogły. Bardzo proszę o poradę co mogłabym zrobić, żeby moja waga wróciła do normy. Dziękuję Ania

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI, obliczony dla Twojego wzrostu i wagi wynosi 27,8, co rzeczywiście oznacza nadwagę. Oznacza to również, że warto byłoby zastanowić się nad tym problemem, ponieważ przyrost wagi w postaci 10 kg przez 11 miesięcy to rzeczywiście dużo. O ile nie wiąże się to z przyjmowaniem zbyt dużej ilości kalorycznych pokarmów, może mieć to związek na przykład z zaburzeniami endokrynologicznymi. Może być to wynik niedoczynności tarczycy lub działanie niepożądane stosowanych leków. Warto byłoby zgłosić się z tym problemem do lekarza pierwszego kontaktu, który oceni Pani stan zdrowia i zleci badania dodatkowe. Bardzo możliwe, że już podstawowe wyniki badań rozwiążą problem.