Co mam robić z obustronnym bólem kolan?

10 dni temu walnąłem się w prawe kolano o kant, bolało jakiś czas, a potem nagle oba kolana zaczęły boleć. Nawet lewe kolano, które nie było wcale uderzone. Dlaczego zaczęły mnie raptem z dnia na dzień boleć oba kolana na raz i czuje jakby w środku były napuchnięte? Bardzo trudno mi teraz usiąść, wstać i chodzić nawet, bo ciągle czuje ból. Mam wrażenie, że kolana gorączkują. Nogi jak kołki. Zaczęło się tydzień temu i od początku smaruje kolana diklofenakkem. Na dniach przeszedłem też grypę, a wcześniej brałem przez miesiąc furazydyne - czy to może być skutek uboczny? Jakie mogą być powody tego bólu i puchnięcia? Co to może być? Jakie badania? Czy samo przejdzie i za ile? Bardzo się boję, że to coś poważnego, a jestem dopiero po dwudziestce. Nigdy czegoś takiego nie miałem. Jestem załamany tym.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. W pierwszej kolejności zalecamy jednak konsultację z lekarzem internistą oraz ortopedą.

Istnieje przypuszczenie, że taki ból w stawach kolanowych mógłby być pewnym powikłaniem po przebytej grypie. Bardzo często tego rodzaju wirus przyczynia się do stanów zapalnych stawów, zwłaszcza kolanowych, biodrowych, czy łokciowych.

Dość mało prawdopodobnym jest, że obustronne bóle kolan mogłyby być spowodowane przez opisany uraz.

Warto rozważyć wykonanie pewniej diagnostyki, między innymi rtg stawów kolanowych oraz USG. Takie postępowanie pozwoli wykluczyć poważniejsze schorzenia, a także najmniejsze zmiany w obrębie badanego stawu.

Zalecamy również stacjonarną wizytę u lekarza ortopedy, który po analizie wszystkich badań zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz diagnostyce.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-grypy

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-stawow-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/zaczyna-sie-od-bolu-kolan-choroba-moze-doprowadzic-do-utraty-sprawnosci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.