Co mogą sugerować te zmiany okolic intymnych?

Witam, zauważyłam zmiany skórne w okolicach miejsc intymnych. Są to czerwone, odstające miękkie grudki. Skóra jest zaczerwieniona Nie widać na nich żadnych płynów. W miejscach gdzie są, skóra bardzo swędzi ale nie zawsze. Po goleniu boli. Moje pytanie brzmi czy to może być coś zakaźnego?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zmiany w okolicach intymnych mogą mieć różne podłoże. Pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Krosty oraz zaczerwienienie w tych okolicach mogą być konsekwencją niewłaściwej higieny, alergii na określony płyn, proszek do prania lub żel do higieny intymnej.

Wspomniała Pani, że po depilacji miejsc intymnych odczuwa Pani dyskomfort w postaci silnego świądu. W tej sytuacji wysypka może być również wywołana przez niewłaściwą depilację. Przede wszystkim powinna Pani wyeliminować wszelkie ewentualne czynniki uczulające. Oczywiście niezbędna może okazać się wizyta u specjalisty ginekologa lub dermatologa, który ustali przyczynę problemu i wdroży odpowiednie leczenie. Ginekolog oprócz zbadania stanu skóry, przeprowadzi również badanie narządów rodnych. Do tego czasu warto ograniczyć do minimum stosowanie kosmetyków mających kontakt z miejscami intymnymi oraz używać wyłącznie płynów do higieny intymnej o obojętnym pH i najlepiej działaniu hipoalergicznym.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na naszym portalu, z których dowie się Pani więcej na temat zmian w okolicach intymnych:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-drog-rodnych

https://uroda.abczdrowie.pl/higiena-intymna-alergikow

Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów abczdrowie.pl na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziwne-zmiany-okolic-intymnych-czy-to-grzybica

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napady-swedzenia-w-okolicach-intymnych-i-czerwone-plamki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.