Co mogą znaczyć te zmiany na wardze?

Od jakiegoś czasu miałam problem z suchymi ustami, wczoraj wieczorem dolna warga strasznie mi spuchła w jednym miejscu. Następnie po zewnętrznej stronie wargi pojawiły się 3 krostki/zmiany/pecherzyki biało-żółte i warga nadal jest spuchnięta, szybko robi się sucha oraz pęka i krwawi. Co to może być?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Epidemiologia atopowego zapalenia skóry

W ostatnim czasie coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy z objawami AZS. Profesor Jacek Szepietowski wypowiada się na temat epidemiologii atopowego zapalenia skóry.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

Z przedstawionego przez Panią opisu, można by wywnioskować, że rozwinęła się u Pani opryszczka. To dość uciążliwa i mało komfortowa przypadłość, która na pewno obniża komfort życia.

Opryszczka jest wirusową chorobą skóry, która lokalizuje się zazwyczaj wokół ust. Jest zakaźną infekcją wywołaną przez wirus z grupy Herpes. Do pierwszego zarażenia opryszczką dochodzi zazwyczaj w okresie dziecięcym. Istotnym jest, że nawet w przypadku wyleczenia ostrych objawów opryszczki, wirusa nie da się całkowicie wyeliminować i pozostaje on w uśpieniu. Zlokalizowany w zwojach nerwowych, uaktywnia się w momencie obniżonej odporności.

Głównym objawem opryszczki jest występowanie wielu drobnych pęcherzyków, wypełnionych płynem surowiczym. Występuje przy tym zaczerwienie skóry, ból i pieczenie.

Leczenie tej przypadłości polega w głównej mierze na miejscowym działaniu odpowiednich preparatów. Przeznaczone są do tego celu maści, żele, czy kremy zawierające w swoim składzie Acyklowir. Jeżeli zakażenie opryszczką jest rozległe i rozsiane, należałoby wtedy rozważyć leczenie przeciwwirusowe doustne.

Z racji odległości, trudno ocenić stopień zaawansowania wskazanej zmiany. Zalecamy, więc konsultację z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem. Specjalista zdecyduje o właściwym leczeniu, aby poprawić równocześnie Pani komfort życia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-wirusa-opryszczki

https://portal.abczdrowie.pl/co-wywoluje-opryszczke

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty