Co może być przyczyną zmian skórnych w okolicy pachwin?

Mam 23 lata, mężczyzna czy takie zmiany skórne w okolicach pachwiny (pomiędzy nogami z obu stron) są niebezpieczne? Już umówiłem wizytę do lekarza, ale chciałbym dowiedzieć się nieco szybciej co może być powodem.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

aby dowiedzieć się, co jest przyczyną pojawienia się zmian skórnych w obrębie pachwin, należy udać się do dermatologa. Lekarz musi zobaczyć zmiany i przeprowadzić wywiad lekarski, który pomoże mu postawić odpowiednią diagnozę.

Jedną z prawdopodobnych przyczyn zmian zlokalizowanych w pachwinach jest grzybica pachwin. Schorzenie to charakteryzuje się plamami rumieniowymi o nieregularnych kształtach, które mogą przybierać postać pęcherzyków lub grudek.

Osoba zmagająca się z grzybicą pachwin odczuwa silne swędzenie tych okolic, które może nasilać się w trakcie poruszania. Dodatkowo może dochodzić do łuszczenia skóry oraz stanu zapalnego. Wykwity te występują najczęściej symetrycznie, w obu pachwinach i co ciekawe, schorzenie dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet.

Leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych, które stosuje się miejscowo. Czasem dodatkowo przyjmuje się także leki doustne. Jedne i drugie przepisuje lekarz.

Więcej na temat grzybicy pachwin przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pachwin.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.