Co może oznaczać obrzęk podudzia?

Witam serdecznie, zwracam się z prośbą o poradę do jakiego specjalisty powinienem się udać. Problem dotyczy mojego dziadka, lat 88, od początku lipca miał dwa epizody obrzęku tego samego podudzia, podudzie było spuchnięte od kolana do samych palców. Podczas tych epizodów skarżył się również na ból pod kolanem i ból całej łydki z tyłu. Dodatkowo podczas drugiego epizodu wyskoczył dość szeroki, poskręcany i mocno wybrzuszony żylak w dalszej,tylnej części podudzia. Po każdym z epizodów dziadek otrzymywał 10 zastrzyków z heparyny w brzuch (codziennie jeden) i zalecenie utrzymywania w domu nogi wysoko uniesionej. Po kilku dniach obrzęk schodził, ale bardzo powoli , najdłużej z okolicy kostek i stopy. Działanie takie pomogło tylko na jakiś czas, drugi epizod ok 2 tyg po pierwszym. Od wczoraj noga znowu jest lekko spuchnięta. Do tej pory dziadek nie miał problemów żylakowych. Ponadto od kilku miesiecy ma zdiagnozowaną chorobę zwyrodnieniową kolana w tej nodze, od kilku miesięcy kolano wydaje mi się stale obrzęknięte, dziadek skarży się też na stały ból pod kolanem i po bokach. Ze względu na ból kolana podczas chodzenia podpiera się po tej stronie laską , leki przeciwbólowe bierze doraźnie. Dotąd nie miał wykonanych żadnych badań obrazowych w tym zakresie. Czy można coś zrobić aby te epizody nie nawracały i do jakiego specjalisty powinien się udać ? Z góry dziękuję za odpowiedź . Pozdrawiam !

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam!
Przyczyn jednostronnego obrzęku podudzia może być wiele. Do najczęstrzych przyczyn należą:
Pęknięcie torbieli Bakera (to schorzenie diagnozuje i leczy ortopeda), zapalenie stawu (lekarz rodzinny lub reumatolog), niewydolność żylna podudzia (chirurg ogólny), zakrzepica żył głębokich podudzia, którą może zdiagnozować i leczyć lekarz dowolnej specjalności
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106
Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42