Co może oznaczać osłabienie i otyłość u 21-latka?

Witam, mam takie pytanie. Jestem dosyć młodą osobą tj. 21 lat. Z powodu chęci rozpoczęcia diety, zrobiłem sobie podstawowe badania, z których wyszło mi zbyt duży poziom Anty-TPO. Endokrynolog stwierdził, że na razie nie ma problemów z tarczycą i nie trzeba nic robić w tym kierunku, lecz stwierdził badania poziomu testosteronu, który wyszedł moim zdaniem dosyć kiepsko jak na mój wiek: 296,3 ng/dl a zakres jest 249-836 I objawy typu otyłość, osłabienie, zmniejszona chęć do bliskości, apatia i zmniejszona koncentracja.

Dzień dobry!

Trudno ocenić Pana sytuację bez osobistego kontaktu i większej ilości informacji. Należy kontynuować diagnostykę i stałą kontrolę lekarską. Jest możliwe, że przyczyną i wspólnym mianownikiem wszystkich objawów jest otyłość, która może powodować obniżony nastrój, apatyczność, trudności koncentracji itp. Tłuszcz brzuszny nie jest obojętny hormonalnie, może wiązać się z obniżeniem poziomu testosteronu. Jest też jednak możliwe, że pierwotne zaburzenie jest inne, a otyłość jest jego efektem.

Pozdrawiam!