Co może oznaczać ta zmiana na napletku?

Witam, mam pewien problem otóż na napletku bardzo blisko wędzidełka, wyskoczyła mi biała grudka po prawej stronie od wędzidełka i dwie po lewej stronie od wędzidełka, bardzo podobnie wyglądające jak pryszcze, próbowałem je przysłowiowo wycisnąć ale sie nie udało, sprawiało mi to za duży ból i od tamtej pory gdy próbuje dotknąc tych okolic odczuwam lekki ból, więc przychodzę z pytanie co to może być?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładnych badań nie można określić, co dokładnie znaczą te zmiany. Z tym problemem należałoby zwrócić się w pierwszej kolejności do lekarza dermatologa lub urologa. Dopiero dzięki dokładniejszej diagnostyce lekarz będzie mógł określić z jakim rodzajem schorzenia ma Pan do czynienia i jakie leczenie będzie najbardziej skuteczne w tej sytuacji.

Czasami białe grudki na prąciu mogą sygnalizować tzw. grudki perliste. Wyglądem przypominają one niewielkie ziarenka o białej barwie. Zazwyczaj mają kilka milimetrów. Grudki nie powodują odczuwanych dolegliwości, nie można się też nimi zarazić. Mogą być jednak przyczyną kompleksu. Takich miejsc nie należy podrażniać. Można je usunąć za pomocą różnych metod np. laserowej. Niekiedy lekarz proponuje także interwencję chirurgiczną. Więcej na ich temat można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/grudki-perliste

Zmiany na prąciu mogą być objawem także innych chorób np. infekcji grzybiczej. W jej przebiegu poza plamami na prąciu może pojawić się również odczuwalne swędzenie czy pieczenie tych okolic. Czasami występuje też widoczny obrzęk. W tym przypadku stosowane są m.in. różne środki do stosowania miejscowego na skórę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.