Co oznaczają takie zmiany na twarzy?

Od 2 lat widzę iż moja skóra twarzy robi sie coraz bardziej czerwona. Wcześniej nigdy nie mialem z tym problemu. Do tego pol roku temu pojawily sie po zewnetrznej stronie twarzy, w okolicach oczu mam plamy wielkosci odcisku kciuka takie delikatnie ciemniejsze. Okropnie sie z tym czuje bo nie wiem co jest tego powodem. Co powinienem zrobic-badania oraz zabiegi. Bardzo prosze o pomoc.
MĘŻCZYZNA, 35 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładnego obejrzenia zmian nie można określić, co spowodowało ich pojawienie się. Powinien obejrzeć je lekarz podczas bezpośredniej wizyty. W pierwszej kolejności zachęcamy do konsultacji z dermatologiem, który będzie mógł zlecić Panu ewentualne dodatkowe badania i na ich podstawie określić przyczynę tych zmian.

Czynników, które powodują zmiany skórne jest bardzo wiele. Takie zmiany mogą być wynikiem alergii, jak również schorzeń o podłożu dermatologicznym. Czasami plamy na twarzy mogą sygnalizować trądzik różowaty. W jego przebiegu pojawiają się rumienie skórze. Objawy mogą się nasilać np. po zjedzeniu określonych pokarmów czy w stresujących sytuacjach. Z czasem poza zaczerwienieniem skóry mogą pojawić się także różne swędzące krostki czy grudki. Taki trądzik leczy się zwykle z wykorzystaniem różnych preparatów stosowanych bezpośrednio na skórę.

Więcej informacji o tym schorzeniu można znaleźć na portalu internetowym abcZdrowie.pl w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty Zachęcamy do jego przeczytania.

Zaczerwienienie skóry, o którym wspomina Pan w pytaniu może pojawiać się też z innych przyczyn, dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza, który po rozpoznaniu problemu będzie mógł zastosować odpowiednie leczenie.

Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu abcZdrowie.pl na pytania innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwona-twarz-przyczyny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-taka-czerwona-twarz-i-jak-sie-z-tym-uporac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.