Co może znaczyć taki ucisk w odcinku lędźwiowym?

Od około 2 tygodni odczuwam ucisk jakby na nerw w odcinku lędźwiowym po lewej stronie kręgosłupa. Jest to nagły, intensywny ból, który pojawiał się gdy z pozycji siedzącej opuszczałam plecy, żeby położyć się na kanapie (byłam w pozycji pół-leżącej). Nie mogę wtedy się ruszyć, bo to nasila ból, który zwykle mija gdy uda mi się wstać. Nigdy wcześniej nie odczuwałam podobnego bólu, a od 2 tygodni zdarza się to mniej więcej raz na dobę - dzisiaj także w pozycji siedzącej. Czy to coś poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam, takie dolegliwości mogą wskazywać na problemy z kręgosłupem – konkretnie z odcinkiem lędźwiowym. Często ma to związek z przeciążeniem kręgosłupa, jakimś urazem mechanicznym lub zmianami zwyrodnieniowymi, które niestety z czasem się pogłębiają. Jeśli u Pani ten ból trwa od 2 tygodni to sygnał, że należy działać. Niestety częste schorzenia kręgosłupa to przepuklina kręgosłupa, a niekiedy w konsekwencji choroba zwyrodnieniowadyskopatia. Przepuklina, znana szerzej jako wypadnięcie dysku często jest wynikiem jakiegoś urazu np. wskutek dźwignięcia czegoś ciężkiego. Objawia się rwą kulszową, która trudna jest do pomylenia, gdyż powoduje ostry ból promieniujący aż do nogi. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-choroba-coraz-mlodszych-osob. Proponuję zacząć od właściwego potraktowania kręgosłupa i zadbania o jego komfort. Mam na myśli unikanie przeciążania go, wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji czy stania. Można również łagodzić dolegliwości bólowe ciepłymi kąpielami, kompresami lub naklejaniem specjalnych plastrów o działaniu rozgrzewającym lub chłodzącym. Nie zaszkodzi również spróbować dobroczynnej kąpieli stóp, która ma na celu przyniesienie ulgi przy rwie kulszowej: https://portal.abczdrowie.pl/naturalny-sposob-na-rwe-kulszowa-poczujesz-ulge-po-jednym-zabiegu. Należy także skontaktować się z lekarzem POZ, który oceni, do jakiego specjalisty powinna się Pani udać. Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa diagnozuje i leczy ortopeda, ale też neurolog. Z pewnością konieczne będzie również wykonanie niezbędnych badań, by określić skalę problemu – może to być RTG, tomografia komputerowa lub rezonans. O tym decyduje specjalista. W zależności od tego, co Pani dolega można będzie wdrożyć leczenie farmakologiczne i/lub rehabilitacje. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.