Co oznacza opis badania tarczycy?

Witam. Proszę o pomoc w opisie usg tarczycy. Tarczyca mała o gruboziarnistej echogeniczności z umiarkowanym unaczynieniem w opcji P.D. Zarysy granic miąższu wyraźne bez zmian ogniskowych. W otoczeniu tarczycy patologicznych struktur nie widać. Pojedyncze odczynowe węzły chłonne. Płat prawy ok 9.6x14,2x41,1mm płat lewy ok 8.6x12.5x39,5mm. Obj płata prawego kj 3,0ml obj płata lewego ok 2.44ml obj całk ok 5,44 Wn. Obraz usg sugeruje zanikowe zapalenie tarczycy autoimmunologiczne? Jakie badania jeszcze wykonać? Co oznacza obraz usg?

Lek. Michał Lenard

Tak, jak w opisie - wynik badania wskazuje na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Konieczne będzie wykonanie badania poziomu przeciwciał: anty-TPO, anty-TG i p-ciała przeciwko receptorom TSH. Sugeruję wizytę u endokrynologa, który oceni wynik i zleci dalsze badania. Pozdrawiam!