Co oznacza ta wydzielina z piersi w 8 tygodniu ciąży?

Witam poronilam w 8 tygodniu ciąży. Z piersi wydobywa sie biała wydzielina prawdopodobnie mleko czy to możliwe przy poronieniu ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, jest możliwe, że mimo poronienia na tak wczesnym etapie ciąży doszło do wzmożonej produkcji prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego m.in. za laktację. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy. Ponieważ nie wspomina Pani, jak dużo jest wydzieliny, to trudno sugerować dalsze postępowanie.

Jeżeli wydzieliny jest niewiele – zaledwie kilka kropli pojawiających się zwłaszcza przy uciskaniu, stymulacji sutków itd., to powinno to minąć niebawem bez dodatkowej ingerencji. Z kolei w przypadku gdy pokarmu jest dużo, piersi wydają się pełne, wręcz nabrzmiałe (choć takie sytuacje rzadko mają miejsce przy poronieniu w I trymestrze), to należy stosować chłodne okłady i zakładać uciskający, ciasny biustonosz. Proszę także unikać dodatkowego podrażniania sutków – nawet mimowolnego, by nie stymulować produkcji pokarmu. W razie pojawienia się bólu, obrzęków lub gorączki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Na wszelki wypadek radzę umówić się na wizytę do ginekologa, który oceni skalę problemu, a dodatkowo może skierować Panią na badania hormonalne, by sprawdzić poziom m.in. prolaktyny. Być może pomocny będzie ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.