Co oznacza taki śwąd skóry i wysypka?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu zmagam się ze swędzeniem skóry. Występuje u mnie nagła wysypka (przypominając poparzenie pokrzywą), która bardzo swędzi i ustępuje do godziny. Jednak po drapaniu pojawiają się u mnie popękane naczynka (przypominające trochę wybroczyny), a czasem nawet siniaki. Czy powinnam się tym martwić?
KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na kilka różnych stanów zdrowotnych, które mogą wymagać uwagi medycznej. Nagła wysypka przypominająca poparzenie pokrzywą może sugerować pokrzywkę, która często jest reakcją alergiczną lub wynikiem takich czynników jak stres czy zmiany temperatury. Zwykle mija ona szybko, ale towarzyszy jej ból i świąd. Więcej o dolegliwości można przeczytać na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka

Z kolei popękane naczynka i pojawiające się siniaki po drapaniu mogą sugerować, że dochodzi do nadmiernego uszkodzenia naczyń krwionośnych pod wpływem stosunkowo niewielkiego urazu. Może to być związane z większą kruchością naczyń krwionośnych lub problemami z krzepnięciem krwi.

Zdecydowanie zalecamy wizytę u lekarza rodzinnego. Dodatkowo dermatolog lub alergolog mógłby dokładnie ocenić wysypkę i związane z nią objawy, podczas gdy ewentualne badania krwi mogłyby wykluczyć lub potwierdzić problemy związane z krzepnięciem krwi lub stanem naczyń krwionośnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.