Co oznacza wynik badania przeciwciał ANA u 27-latki?

Co oznacza wynik badania ANA2 przy przekroczonym CRP: P-ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne (ANA2): Metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:320 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty oraz a few nuclear dots. Metodą Immunoblotu NIE STWIERDZONO obecności przeciwciał przeciw: RNP/Sm, Sm, SS-A, Ro-52, SS-B, Scl-70, PM-Scl100, Jo-1, centromerowemu białku B, PCNA, dsDNA, nukleosomom, histonom, rybosomalnemu białku P, AMA-M2, DFS70.

Lek. Paweł Szadkowski

Przeciwciała ANA są najczęściej obecne w przebiegu tocznia układowego, ale ma Pani ujemne przrciwciała dsDNA również charakterystyczne dla tej choroby. Sama obecność przeciwciał nie stanowi o chorobie, istotne są objawy, jakie u Pani występują i cały obraz kliniczny. Proszę się udać z wynikiem do lekarza, któru będzie mógł Panią zbadać.