Co oznaczają te białe plamy na dłoniach?

Witam. Piszę do Państwa, ponieważ mojemu partnerowi pojawiły się na dłoniach biale plamy które są bardziej widoczne gdy jest słonecznie (to akurat jest logiczne bo przecież dłonie się opalają i dlatego biale plamy są bardziej widoczne). Plamy występują tylko na dłoniach i na przełomie roku tylko troszeczkę się powiększyły. Bielactwo zostało wykluczone, ale żaden lekarz nic konkretnego nie powiedział, maści w aptece na coś takiego niestety nie ma. Może ktoś z was miał podobna sytuację i wie jak sobie z tym poradzić. Bardziej dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy niepokój związany ze stanem zdrowia Pani partnera. Prawidłowo również, że poczyniono już pierwsze kroki w postaci kontroli lekarskiej.

Istotnym byłoby dokładne poznanie przyczyny takiego problemu, a także podjęcie właściwego leczenia. Wspomniała Pani, że bielactwo zostało wykluczone, jednakże, czy zostały wykonane pewne badania w kierunku różnych chorób autoimmunologicznych oraz tkanki łącznej?

Zalecamy konsultację z lekarzem dermatologiem oraz reumatologiem. Pojawiające się białe plamy na dłoniach mogą mieć różne podłoże, a najważniejszym jest określenie, czy to tylko defekt kosmetyczny, czy objaw chorobowy.

Białe plamy na dłoniach mogą być również oznaką niedoboru melaniny, witaminy D3 oraz wapnia. W tym kierunku można by było wykonać określenie ich poziomu w surowicy krwi.

Czasami taki objaw może wynikać z zakażeniem drożdżakami, jednakże tylko lekarz dermatolog mógłby to potwierdzić, bądź wykluczyć.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/biale-plamy-na-skorze

https://zdrowie.parenting.pl/biale-plamy-na-skorze-zobacz-co-oznaczaja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.