Co oznaczają te moje zawroty głowy?

Witam, Na początku warto wspomnieć, że mam 21 lat. Ostatnimi czasy kiedy zapale epapierosa po kilku zaciągnięciach się nim zaczyna kręcić mi się w głowie. Nie pale regularnie, zazwyczaj raz na kilka dni i używam tylko płynów z mocą 0 lub ewentualnie 3. Nie miałam tak wcześniej a palę od około 2 miesięcy. Przeczytałam że może to być zatrucie nikotyną jednak wydaje mi się że przy tak małej jej ilości jest to niemożliwe. Warto także dodać że mam cukrzycę typu 1, Hashimoto i tężyczkę. Wiem że przy tych chorobach palenie jest niewskazane, ale uważam że przy tak małej częstotliwości palenia moje choroby nie mają wplywu na moje źle samopoczucie. Proszę bardzo o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

odczuwane przez Panią zawroty głowy jak najbardziej mogą mieć związek z paleniem e-papierosów. Jest to bowiem jeden ze skutków ubocznych palenia. Inne możliwe negatywne skutki to: bóle mięśni, bóle głowy, omdlenia, bezsenność, wysokie ciśnienie, nerwowość czy zaburzenia żołądkowe.

Zawroty głowy pojawiają się także w przypadku zatrucia nikotyną. Na zatrucie narażeni są nie tylko nałogowi palacze, ale także osoby pracujące wśród nikotyny oraz osoby starające się rzucić palenie i stosujące nikotynową terapię zastępczą (a więc plastry nikotynowe, gumy do żucia czy inhalatory). Należy wówczas przestrzegać zaleceń producenta, by nie dopuścić do skumulowania nikotyny np. na skutek przyklejenia kilku plastrów lub podpalania w trakcie kuracji.

Zatrucie nikotyną może wystąpić również u osób, które nie palą na co dzień. Moment przedawkowania jest bowiem indywidualny i zależny od organizmu, więc czasem zdarza się, że dochodzi do niego po wypaleniu kilku papierosów. W przypadku e-papierosa sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że ciężko kontrolować ilość dostarczanej nikotyny. To, że można go zapalić w każdej sytuacji powoduje, że częściej się po niego sięga.

Jeśli chce Pani sprawdzić, czy zawroty głowy są związane z paleniem e-papierosów, proszę odstawić je na dłuższy czas i zaobserwować swój organizm. Taki test da najlepszą odpowiedź.

Odpowiedzi ekspertów są jednogłośne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-i-delikatne-zawroty-glowy-po-e-papierosie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/palenie-papierosow-przy-niedoczynnosci-tarczycy-i-hashimoto, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-oznacza-ze-mam-uczulenie-na-nikotyne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesnosc-glowy-po-zapaleniu-e-papierosa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.